Czy w Polsce mamy stan anomii społecznej?
Jak wiadomo wątek forum.gazeta.pl/forum/w,32,135372377,135372377,Zapasc_demograficzna_8211_co_robic_.html stanowił platformę wymiany poglądów, która stała się użyteczna dla opracowania i opublikowania już trzech prac dotyczących przyczyn spadku liczny urodzeń i utrzymujacej się w Polsce niskiej dzietności.
Rozważając nadal te zagadnienia zauważyliśmy, że wiele autorów wskazuje na jeszcze inne (niż rozważane przez nas do tej pory) powody wstrzymywania się młodych par od posiadania dzieci. Jedną z przyczyn może być tzw. anomia społeczna.
Sądzę, że warto znać to pojęcie.
pl.wikipedia.org/wiki/Anomia_(stan_spo%C5%82eczny)
en.wikipedia.org/wiki/Anomie
Wg w/w hasła w Wikipedii Anomia – pojęcie wprowadzone do socjologii przez Emila Durkheima (1858-1917) oznacza „pewnego rodzaju stan niepewności w systemie aksjonormatywnym spowodowany najczęściej jego transformacją. Społeczeństwo w stanie anomii nie potrafi wytworzyć spójnego systemu norm i wartości, który stanowiłby dla jednostek klarowne wytyczne działań. Jednostka egzystująca w takim społeczeństwie odczuwa niepewność i zagubienie”.
Zachodzi pytanie, czy w polsce mamy stan anomii społecznej ?
Aby umożliwić uczestnikom niniejszej grupy dyskusyjnej zapoznanie się z użytecznością pojęcia anomii społecznej przytaczam fragment naszego najnowszego tekstu, który dotyczy tego fenomenu – w kontekście omawiania przyczyn spadku liczby urodzeń.
[” .. Brienna Perelli-Harris twierdzi, że pojęcie społecznej anomii sformułowane przez Durkheima w 1894 roku jest przydatnew w wyjaśnienia przyczyn spadku liczby urodzeń. Anomia polega na załamaniu sie norm społecznych. W/w autorka pmawia to zjawisko na podstawie danych z Rosji i Ukrainy. Pisze ona, że upadek ZSRR spowodowała gwałtowne zmiany społeczne, reorganizację społeczeństwa i przemiany wartości i oczekiwań. To spowodowało u wielu ludzi poczucie utraty kontroli nad własnym życiem. Powoduje to wysoki poziom stresu i niepokoju i prowadzi do negatywnych skutków, takich jak zły stan zdrowia, depresja, złe zachowania zdrowotne i poczucie dyskomfortu.
Autorka ta stwierdza, że anomia, czyli społeczna dezorganizacja, w przeciwieństwie do zwykłej niepewności gospodarczej, może być jednym z głównych przyczyn szybkiego spadku płodności na Ukrainie. Anomia sprawia, że ludzie nie są skłonni podejmować dodatkowe ryzyko jakim jest urodzeniae i wychowywanie dziecka.
B. Perelli – Harir twierdzi, że na Ukrainie, podobnie jak w innych wysoko wykształconych społeczeństwach, potencjalni rodzice chcą mieć warunki do prawidłowego wychowania dzieci. Dlatego w warunkach anomii, Ukraińcy są niechętni posiadaniu dwojga dzieci niekoniecznie dlatego, że nie mają środków, aby to zrobić, ale dlatego, że czują, że stracili kontrolę nad swoim środowiskiem. Czują się oni bezradni w obliczu codziennych trudności i konfliktów, chcą uniknąć narażania poczętego dziecka na takie życie. Stąd, odraczanie poczęcia lub unikania posiadania dziecka nie jest jedynie reakcją na problemy finansowe, lecz raczej psychologiczna reakcja na warunkach anomii społecznej…”]
Aby uświadomić jednak, jak trudna jest analiza przyczyn niskiej dzietności .. przytoczę w P.S. inny fragment naszego artykułu, który dotyczy sytuacji w Niemczech. Tam zamiast ( prócz ? ) anomii.. mamy jak pisze Dorbritz .. nasilenie kultury indywidualizmu.. ~ Andrew Wader
P.S.
Dorbritz writes that Germany is a low-fertility country with a rapidly ageing population but according to his opinion it will remain so for the foreseeable future [16]. He argue that there are several reasons for this trend. Germany is among the countries with the highest rates of childlessness in the world, and childlessness has become widely accepted. This is illustrated by changes in living arrangements. A broad range of living arrangements has been added to the basic model of marriage with children; namely, single living, non-marital cohabitation, lone parenthood, patchwork families and living apart together. Dorbritz is convinced that a culture of individualism has spread in Germany which forms the basis for widespread decisions against family formation [16]. The desired number of children has become low and family policy is considered to be a failure in terms of its influence on fertility. German family policy has had a traditional orientation centered on monetary support to families and on the promotion of the male breadwinner model. Women have been largely forced to choose between family and work, and leave the labor market when a child is born. The still prevailing concept of family policy does not help to reduce the pressure to choose between work and family life, and thus makes it easier to decide not to have children, especially for highly educated women [16].